reklama


fot. POOL New/Reuters

Rosjanie bronią Iranu

BEZPIECZEŃSTWO \ Mike Pompeo w Soczi

numer 2328 - 16.05.2019Świat

Wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji w Soczi nie przyniosła przełomu w relacjach między oboma krajami. Mike Pompeo spotkał się tam z prezydentem Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Jednym z głównych tematów była napięta sytuacja z Iranem i Koreą Północną.

Po spotkaniu z Władimirem Putinem Mike Pompeo powiedział, że oba kraje mają wspólne cele, jeśli chodzi o Koreę Północną i kwestię polityki nuklearnej tego kraju. Podkreślił również, że podczas rozmowy zgodzono się na odblokowanie procesu politycznego, którego celem jest zakończenie wojny w Syrii.

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow poinformował zaś, że Władimir Putin pozytywnie odniósł się do zaproszenia wystosowanego przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który zaproponował rosyjskiemu prezydentowi spotkanie na marginesie szczytu G20, który odbędzie się 28–29 czerwca w Osace. Dodał jednak, że prezydent Rosji chciałby otrzymać formalną propozycję takiego spotkania.

Jak donosi rosyjska prasa, głównymi tematami rozmów przedstawicieli USA i Rosji były kwestie związane z sytuacją wokół Syrii, Korei Północnej, Afganistanu, Libii, Iranu i Wenezueli, nie rozmawiano natomiast na temat Ukrainyzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama