fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Państwo zwyczajnie pozwoliło na aferę Amber Gold

SKANDAL \ Raport ws. Amber Gold obnażył nieudolność państwa pod rządami PO-PSL

numer 2328 - 16.05.2019Polska

Dziesiątki tysięcy stron akt, ponad 130 przesłuchanych świadków, wydłużenie listy osób zasiadających na ławie oskarżonych z dwóch do siedemnastu, a na końcu liczący 700 stron raport opisujący przestępczą działalność Marcina P. i bierność państwa wobec niej – tak w skrócie można opisać blisko trzy lata prac komisji ds. Amber Gold. – Nie ma żadnych wątpliwości, że szef Amber Gold Marcin P. był tzw. słupem – stwierdziła przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann.

Zaskoczenia nie było. Przewodnicząca komisji ds. afery Amber Gold Małgorzata Wassermann, przedstawiając raport końcowy z działań organu, skrajnie krytycznie oceniła działanie służb, prokuratury i policji ws. piramidy finansowej utworzonej przez Marcina P. i jego żonę. Bardzo mocno oberwało się Jackowi Cichockiemu, ministrowi spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL.

– Aby ukryć nieudolne działania policji i ABW, za które postawiono zarzuty niedopełnienia obowiązków dwóm osobom, przemilczał fakt prowadzenia sprawy i udzielił Sejmowi nieprawdziwej informacji, że służby prowadziły działania od marca 2012 r. To nieprawdziwa informacja, prawdziwa jest taka, że służby specjalne posiadały udokumentowaną wiedzę o OLT od sierpnia 2011 r., tyle tylko, że funkcjonariusz posiadający wiedzę został storpedowany przez przełożonego – wskazała poseł Wassermann.

– Drugim ministerstwem zamieszanym w sprawę jest resort budownictwa pod rządami Sławomira Nowaka. Urząd Lotnictwa Cywilnego, który przyznawał koncesje, wiedział, że spółki Marcina P. nie spełniały przesłanek prawnych, i to w sposób skrajny. Nowak to jedyny minister, który mógł wydać decyzję o zamknięciu działalności z rygorem natychmiastowej wykonalności. Mógł przeciąć jednego dnia działania Marcina P. Dlaczego tego nie zrobił? Nie potrafił wyjaśnić – mówiła przewodnicząca komisji.

W dalszej części posiedzenia zostały omówione również działania trójmiejskiej prokuratury. – Ocena prokuratury jest skrajnie złazawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się