fot. Vincent Kessler/Reuters

Brytyjscy eurosceptycy idą po władzę

LONDYN \ Zbliża się koniec duopolu torysi-laburzyści

numer 2333 - 22.05.2019Świat

Eurosceptycy szykują się na gigantyczne zwycięstwo w Wielkiej Brytanii. Partia Brexit, nowe ugrupowanie polityczne Nigela Farage’a, zyskuje coraz większą przewagę w sondażach na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Nigel Farage zarejestrował Brexit Party (pol. Partia Brexit) w lutym br. Pomimo że miała mało czasu na promocję, nowa partia szybko zaczęła prowadzić w sondażach w wyborach do europarlamentu – i jej przewaga stale rośnie.

Niedawno sondażownia YouGov przeprowadziła badanie na terenie Walii, które wskazuje po raz kolejny na zwycięstwo eurosceptyków. Głosowanie na Partię Brexit zadeklarowało aż 37 proc. respondentów. To wzrost o 26 proc. w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca. Bardzo dobrze poradziła sobie również Plaid Cymru (PC) – lokalna partia centrolewicowa promująca niepodległość Walii. Z wynikiem 19 proc. (wzrost o 4 proc. od ostatniego sondażu) zajęłaby drugie miejsce.

Największym przegranym okazał się zdobywca trzeciego miejsca – Partia Pracy (LP). Głosowanie na to ugrupowanie zadeklarowało 15 proc. respondentów. Oznacza to, że w miesiąc ich poparcie w tradycyjnie lewicowej Walii spadło o połowę. Rządząca w kraju Partia Konserwatywna straciła 9 proc. i z wynikiem 7 proc. znalazła się dopiero na szóstym miejscu, za Zielonymizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę