fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W cztery godziny z Warszawy do Budapesztu

INFRASTRUKTURA \ Kraje Grupy Wyszehradzkiej zbudują kolej dużych prędkości

numer 2334 - 23.05.2019Gospodarka

Cztery godziny ma trwać podróż pociągiem z Warszawy – przez Bratysławę i Brno – do Budapesztu po zbudowaniu linii kolei dużych prędkości. Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali w Bratysławie deklarację w tej sprawie. Zapowiedzieli również walkę o utrzymanie dotychczasowego poziomu finansowania drogowych inwestycji z funduszy UE.

Trwają prace nad studiami opłacalności i technicznymi warunkami budowy nowego połączenia kolejowego z Budapesztu do Warszawy – powiedział Árpád Érsek, minister transportu i budownictwa Słowacji. – Chodzi o trasę, po której pociągi będą jechały z prędkością do 300 km na godzinę, a do tego musi powstać nowy szybki tor kolejowy – wyjaśnił.

Według ekspertów planowana inwestycja umożliwi podróż z Warszawy do Budapesztu w czasie 4–4,5 godz. – Naszym celem jest stworzenie konkurencji dla sieci połączeń lotniczych. Podróże koleją rozpoczynają się w centrach miast i nie traci się czasu na potrzebną w komunikacji powietrznej odprawę oraz odbiór bagaży – podkreślił Érsek.

Uczestniczący w spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że toczą się rozmowy na poziomie premierów krajów V4 i poszukiwane są źródła finansowaniazawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się