Pentagon: odstraszanie, a nie wojna

numer 2334 - 23.05.2019Świat

BLISKI WSCHÓD Kongres jest zaniepokojony rosnącym napięciem między USA a Iranem. Pentagon przekonuje jednak, że ostre stanowisko Waszyngtonu wobec Teheranu przyniosło pozytywny skutek. Według wyników badań wybuchu wojny obawia się połowa Amerykanów.

Podczas przemówienia w Kongresie pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan zapewnił, że ostatnie działania Stanów Zjednoczonych wymierzone w Iran, tj. zwiększenie obecności wojskowej na Bliskim Wschodzie, ostrzeżenia pod adresem Teheranu i zacieśnianie sankcji, przynoszą efekty. Shanahan podkreślił bowiem, że doprowadziło to do zmniejszenia zagrożenia irańskimi atakami wobec USA. Dodał, że obecnie najważniejsze jest uniknięcie scenariusza, w którym błędna ocena sytuacji może skłonić Iran do ataku. – Nie chcemy eskalacji. Tu chodzi o odstraszanie, a nie o wojnę. Nie szykujemy się na wojnę – podkreślił Shanahan.

Demokraci oskarżają prezydenta Donalda Trumpa o chęć wypowiedzenia wojny Iranowi i przekonują, że jego retoryka przypomina tę stosowaną przez administrację prezydenta George’a W. Busha z okresu przygotowywania ataku na Irakzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się