​PiS zawiesza kampanię

numer 2334 - 23.05.2019Polska

POWÓDŹ Prawo i Sprawiedliwość w związku z trudną sytuacją pogodową zawiesiło część aktywności związanych z kampanią wyborczą. Na konwencji w Radomiu nie pojawił się ani premier Mateusz Morawiecki, ani prezes Jarosław Kaczyński. – W tej chwili najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi – powiedziała wczoraj Beata Szydło, która zawiesiła kampanię wyborczą.

Ulewne deszcze szybko doprowadziły do powodzi i podtopień. Najtrudniejsza sytuacja jest w południowej części kraju. Oczywiście do pomocy zostały zmobilizowane wszystkie służby, natychmiast uruchomiono również oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej. Swój pomysł złożył też Patryk Jaki, który zaproponował, by do usuwania szkód popowodziowych i zabezpieczania mienia wykorzystać osadzonych w więzieniach. Wczoraj na południu kraju byli wszyscy najważniejsi politycy z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i Beatą Szydło na czele. – Na Lubelszczyźnie reakcja służb była natychmiastowa. Zaangażowano WOT. Byłam również świadkiem wspaniałych przykładów solidarności międzyludzkiej i wzajemnej sąsiedzkiej pomocy. To rzeczywiście jest budujące – mówi nam Marzena Kruk, posłanka PiS z Lubelszczyzny.

Politycy partii rządzącej ograniczają swoją aktywność w kampanii wyborczej. – Ja kampanię zawiesiłam. W tej chwili najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, prawdziwa kampania toczy się teraz na wałach i to jest kampania o uratowanie tych miejscowości, którym grozi zalanie, o to, żeby ludzie byli bezpieczni. Jestem wśród ludzi i będę wśród ludzi – mówiła Beata Szydło, która walczy o mandat w Małopolsce. Wczoraj na konwencji w Radomiu nie pojawili się także premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef rządu jeszcze po południu stawił się w Małopolsce, gdzie sytuacja powodziowa była najgroźniejsza.

Rząd organizuje również pomoc. – Każda poszkodowana osoba może się zgłosić do właściwego ośrodka pomocy społecznej, którego pracownicy powinni się zająć zorganizowaniem i udzieleniem pomocy adekwatnej do zgłoszonych potrzeb – zapewniła wczoraj szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Już wczoraj ruszyły wypłaty pierwszych odszkodowań. W województwie lubelskim wojewoda Przemysław Czarnek przekazał blisko 200 tys. zł na pomoc. Pieniądze trafią do 32 poszkodowanych rodzin.

 
Autor: Jacek Liziniewiczreklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama