Lider eurosceptyków chce negocjować brexit

numer 2338 - 28.05.2019Świat

LONDYN Nigel Farage, którego Partia Brexit odniosła błyskotliwe zwycięstwo w brytyjskich eurowyborach, zażądał miejsca w zespole negocjującym z Brukselą wyjście z Unii Europejskiej.

Powinniśmy stać się teraz częścią zespołu negocjacyjnego – powiedział polityk dziennikarzom agencji Reuters podczas ogłoszenia wyników eurowyborów w mieście Sout­hampton. – To raczej oczywiste – dodał. Zagroził również, że jeśli Wielka Brytania nie wyjdzie z UE do 31 października, jego partia osiągnie jeszcze lepszy wynik w wyborach krajowych. – I szykujemy się do tego – zapewnił.

55-letni Farage odegrał niezwykle istotną rolę w rozpoczęciu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Komentatorzy zgadzają się, że ówczesny premier James Cameron podjął decyzję o organizacji referendum brexitowego, ponieważ bał się odpływu prawicowych głosów na rzecz ówczesnej partii Farage’a UKIP. Cameron liczył, że plebiscyt uśmierzy nieco antyunijne nastroje Brytyjczyków, ale niespodziewanie wyborcy opowiedzieli się za wyjściem z Unii, co stało się powodem złożenia dymisji przez Camerona.

Po stracie władzy w UKIP we wrześniu 2016 rzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę