reklama


​USA są gotowe do negocjacji z Iranem

numer 2344 - 04.06.2019Świat

WASZYNGTON Sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiedział, że USA są gotowe do rozmów z Iranem bez wstępnych warunków. Do tego czasu Amerykanie mają jednak zamiar kontrolować jego działalność na Bliskim Wschodzie.

W sobotę prezydent Iranu Hassan Rouhani zasugerował, że Iran być może zgodzi się na rozmowy z USA, jeśli Amerykanie okażą Republice Islamskiej odpowiedni szacunek, ale na pewno nie da się zmusić do negocjacji presją. – Popieramy logikę i rozmowy – powiedział agencji prasowej Fars. – Jeśli druga strona usiądzie z szacunkiem przy stole negocjacyjnym i będzie przestrzegać międzynarodowych regulacji – a nie, jeśli wyda rozkaz negocjowania – dodał.

To znaczące złagodzenie stanowiska Iranu. Ajatollah Ali Khamenei, najważniejszy irański polityk, jeszcze w środę zarzekał się, że żadnych negocjacji z USA nie będzie.

– Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia rozmów bez żadnych wstępnych warunków – odpowiedział przybywający w niedzielę w Szwajcarii Pompeo, którego dziennikarze zapytali o słowa Rouhaniego. Stwierdził jednak jasno, że do momentu rozpoczęcia rozmów USA będą działać, aby zwalczać szkodliwą dla pokoju aktywność Iranu w regionie, czyli wspieranie przez uznawanego za organizację terrorystyczną libańskiego Hezbollahu czy rządu Baszara al-Asada w Syriizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama