Jak ochronić lasy i ludzi?

numer 2346 - 06.06.2019

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami. Temperatura może się wahać od 29 do 31°C. Ostrzega też przed burzami, nawet z gradem.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest wtedy ostrożność oraz istnieje potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Już wczoraj temperatura w naszym regionie przekraczała 30°C. Do tego dochodził ciepły wiatr, który zwiększał odczucie gorąca. Błyskawicznie wyschła ziemia po majowych ulewach, a w lasach już pojawiło się zagrożenie pożarowe. Dlatego straż apeluje o ostrożność.

Niestety nie wszyscy reagują na takie apele. Tak było całkiem niedawno, gdy przyszły pierwsze upały wiosenne. Wtedy to niemal 5 tys. razy interweniowała straż pożarna ze względu na silny wiatr, suszę i pożary w polskich lasach. Do skutków wichury strażacy wyjeżdżali ponad 2 tys. razy. Niestety lasy płoną też w naszym regionie. Tylko jednego dnia doszło do 363 pożarów lasów, a 842 razy płonęły trawy i nieużytki. Liczbę tę rzecznik PSP KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak określił jako szokującą.

Aby obecne zagrożenie pożarowe w polskich lasach spadło, potrzeba kilkudniowych intensywnych opadów deszczu, jednak w najbliższym czasie nadal ma być sucho. W naszym regionie leśnicy przestrzegają przed wchodzeniem do lasu ze wszystkim, co jest łatwopalne, a przede wszystkim przed wypalaniem traw. Jak podkreślają strażacy, wypalanie traw jest nielegalne, grozi za nie grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a w szczególnych przypadkach nawet więzienie.

W tym roku na Żywiecczyźnie spłonęło w sumie ponad 15 ha nieużytków. Również w innych częściach naszego regionu rozległe pożary traw gasili strażacy z naszego regionu. Przy coraz mocniejszym wietrze – szczególnie na Podbeskidziu – niesie to ogromne niebezpieczeństwo. Jak poinformowała rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach Aneta Gołębiowska, w związku z licznymi podpaleniami jest prowadzona kampania mająca przeciwdziałać temu corocznemu szkodliwemu zjawiskuzawartość zablokowana

Autor: M


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama