Pełna mobilizacja w Skopje

Euro 2020 \ Reprezentacja Polski zmierzy się jutro z Macedonią Północną

numer 2346 - 06.06.2019Sport

Piłkarska reprezentacja Polski wyleci dziś przed południem na najprawdopodobniej swój natrudniejszy mecz w eliminacjach mistrzostw Europy 2020. W piątek zagramy w Skopje z Macedonią Północną. Zespół Jerzego Brzęczka jest liderem grupy G z kompletem sześciu punktów. Nasi rywale mają o dwa mniej – i też jeszcze w tych kwalifikacjach nie przegrali.

Do najbliższych meczów, piątkowego z Macedonią Północną i poniedziałkowego z Izraelem, reprezentacja Polski przygotowywała się przez ponad tydzień na boiskach KS ZWAR i Polonii Warszawa. W czwartek o godz. 11.30 Biało-Czerwoni wylecą do Skopje, gdzie dzień później zagrają trzeci mecz w eliminacjach Euro 2020. Bezpośrednio po meczu zaplanowany jest powrót do Warszawy. W poniedziałek 10 czerwca na PGE Narodowym rozegrany zostanie mecz z Izraelem.

Do Skopje nie poleci dwóch kontuzjowanych graczy. Bramkarz Wojciech Szczęsny w ogóle nie przybył na zgrupowanie, bo w zeszłym tygodniu przeszedł (udany) zabieg artroskopii prawego kolana. Na zgrupowaniu pojawił się natomiast obrońca Atalanty Bergamo Arkadiusz Reca, ale został odesłany do domu po tym, jak okazało się, że ma uszkodzony mięsień przywodziciela.

Pozostali piłkarze są zdrowi i gotowi do podjęcia walki z ambitnymi Macedończykami, ich fanatycznymi kibicami i piekielnymi upałami panującymi w Skopje. Wszystkie nasze trzy dotychczasowe mecze z Macedonią Północną miały charakter towarzyski i odbywały się na neutralnym terenie. Po raz pierwszy graliśmy w chorwackim Splicie w 2003 r. i wygraliśmy 3:0. Drugie spotkanie odbyło się w niemieckim Reutlingenie w maju 2008 r., a polska drużyna, prowadzona wtedy przez Holendra Leo Beenhakkera i przygotowująca się do mistrzostw Europy, zremisowała 1:1. Ostatnia konfrontacja miała miejsce w tureckim Kundu w grudniu 2012 r., a ekipa trenera Waldemara Fornalika – w krajowym składzie – wygrała 4:1.

Wszystkie te spotkania graliśmy jednak z drużyną z państwa, które wówczas nazywało się Macedonia. 12 lutego ojczyzna naszych rywali zmieniła nazwę na Macedonia Północna. To rezultat porozumienia z Grecją, która uważa się za jedyną spadkobierczynię tradycji starożytnej Macedoniizawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama