fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Ostatnie przygotowania do spotkania Trump–Duda

DYPLOMACJA \ Kluby „Gazety Polskiej” poprą Fort Trump

numer 2346 - 06.06.2019Świat

Prezydent Andrzej Duda poinformował sekretarza generalnego NATO o planach zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Szczegóły tego planu powinniśmy poznać 12 czerwca. W związku z wizytą polskiego prezydenta w Białym Domu kluby „Gazety Polskiej” zorganizują manifestację poparcia dla stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.Spotkanie Trump–Duda zaplanowano na 12 czerwca. Wtedy to ma nastąpić także upublicznienie planów dotyczących zwiększenia zaangażowania wojsk amerykańskich w Polsce.

– Dotychczasowa obecność amerykańska to był taki etap, który ja traktowałem jako amerykańskie rozpoznanie. Myślę, że to rozpoznanie przebiegło dobrze. Chciałbym, żebyśmy w trakcie tych rozmów zamknęli ten etap, a rozpoczęli etap następny, co oznacza obecność ugruntowaną – mówił prezydent Andrzej Duda.

Właśnie na 12 czerwca zaplanowano w Waszyngtonie demonstrację poparcia dla stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, którą organizują kluby „Gazety Polskiej” wraz z innymi środowiskami polonijnymi. Wiec przed Białym Domem ma się zacząć o godz. 9.30 i potrwa do godz. 11. Jak piszą organizatorzy, „to szczególnie ważny czas, by amerykańska Polonia wspólnie zebrała się pod Białym Domem w poparciu dla znaczącej i stałej obecności wojsk USA w Polsce i wzmocnienia siły obronnej NATO w regionie”. Manifestujący przypomną też o agresywnej polityce Rosji, która była widoczna podczas wojen w Gruzji i na Ukrainie, a rosyjskie zagrożenie nie dotyczy tylko Polski i państw bałtyckich, lecz także całej Europy.

W demonstracji przed Białym Domem wezmą udział polscy weterani, którzy swoje życie zawdzięczają amerykańskim towarzyszom broni: plutonowy Marcin Kulas i ppor. Karol Cierpica. – Dla mnie to jest szczególnie ważne, żeby pokazać, jak silny jest sojusz polsko-amerykański – mówi „Codziennej” ppor. Cierpicazawartość zablokowana

Autor: Maciej Kożuszek


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama