​Turcja nie odmówi Putinowi

numer 2346 - 06.06.2019Świat

ANKARA Nie wycofamy się z zakupu rosyjskich systemów S-400. Jesteśmy w tej kwestii zdeterminowani – poinformował turecki przywódca Recep Tayyip Erdoğan. Tym samym Turcja nie pozyska od USA pocisków rakietowych Patriot. Ponadto kraj ten zostanie odsunięty od programu myśliwców F-35.

Zdaniem tureckiego prezydenta nie można skasować programu dostaw rosyjskich rakiet, gdyż wymagałoby to zerwania umowy z 2017 r., którą w tej sprawie Ankara podpisała z Moskwą. – Z naszej strony nie ma takiej woli politycznej – wskazał Erdoğan, cytowany przez tureckie media. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dostawy rosyjskiego sprzętu nad Bosfor ruszą latem.

Jak informowaliśmy na łamach „Codziennej”, transakcja rakietowa od początku wzbudza duże kontrowersje zarówno w całym NATO, jak i w Stanach Zjednoczonych. Na początku kwietnia br. wiceprezydent USA Mike Pence podkreślił, że Waszyngton nie będzie „bezczynnie patrzeć, jak sojusznicy z NATO kupują broń u wroga”. Polityk zagroził, że jeżeli Turcja ostatecznie zdecyduje się na kupno systemów S-400, wówczas może się narazić na wyłączenie z programu dostaw myśliwców piątej generacji F-35zawartość zablokowana

Autor: kw


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama