Rękopis znaleziony w Rzymie

HISTORIA Orędzie biskupów polskich

numer 2347 - 07.06.2019

Odkrycia, nieznanego do tej pory, rękopisu pierwszej wersji orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich dokonał zespół historyków z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” kierowany przez dr. Wojciecha Kucharskiego, a miało to miejsce w maju tego roku, podczas kwerend w Rzymie.

Jesteśmy rozentuzjazmowani tym znaleziskiem. Od 10 lat prowadzimy program badawczy pod roboczą nazwą „Kominek”, jest on nakierowany na badania historyczne i archiwalne wokół postaci kard. Bolesława Kominka i tematyki orędzia, ale brakowało nam tego jednego ogniwa. I właśnie je znaleźliśmy! – powiedział, rozpoczynając spotkanie z przedstawicielami mediów, Marek Mutor, dyrektor OPIP.

– Rękopis orędzia, napisany wówczas ręką abp. Kominka, to dla nas, historyków, ale też wszystkich, którzy zajmują się tą tematyką, niemal Święty Graal. Do tej pory dysponowaliśmy tylko maszynopisem podpisanym przez polskich biskupów, który jest zdeponowany w archiwum archidiecezji kolońskiej (prezentowaliśmy go wcześniej także we Wrocławiu), ale nie mieliśmy brulionu, który by ostatecznie potwierdził autorstwo i pozwolił prześledzić realnie proces tworzenia tego orędzia. Teraz możemy podjąć działania, aby wrocławski kardynał został uznany za twórcę pojednania Europy, niemal jako ojca Europy – cieszył się historyk.

Podczas IV sesji Soboru Watykańskiego II, jesienią 1965 rzawartość zablokowana

Autor: Janusz Gajdamowicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama