Czas w medycynie to życie

ZDROWIE ZAWAŁ NIE MUSI BYĆ WYROKIEM

numer 2347 - 07.06.2019

XXVI Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna – największe spotkanie specjalistów z tego zakresu w Polsce, poświęcone postępom w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń – odbywa się w Zabrzu. Niewydolność serca stanowi dzisiaj jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny – w Polsce choruje na nią blisko 1 mln osób.

Jak informują gospodarze konferencji – jej przewodniczący prof. Mariusz Gąsior i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala – tegoroczne spotkanie jest dla lekarzy okazją do pogłębienia wiedzy m.in. o interwencjach dużego ryzyka. A te wiążą się głównie z przeszczepami serca i innych narządów.

Najwięcej zabiegów transplantacji serca, bo 90 rocznie, wykonuje obecnie ośrodek w Niemczech. W Zabrzu natomiast wykonuje się najwięcej transplantacji w Polsce. Potrzeby są jednak nadal ogromne. Tylko w ŚCCS na przeszczep serca oczekuje kilkaset osób. Jak zaznacza dr Michał Zembala, kierownik programu transplantacji serca w ŚCCS, implantacja całkowicie sztucznego serca jest formą leczenia pomostowego dla osób oczekujących na transplantację, u których pogłębiająca się niewydolność krążenia zagraża życiu, i jest nową szansą dla wielu chorych w Polsce.

Lekarze ze ŚCCS w Zabrzu opanowali już wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia. Zdaniem drzawartość zablokowana

Autor: Marcin Kubiczek


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama