fot. Christian Hartmann/Reuters

75. rocznica lądowania w Normandii

II wojna światowa \ Pamięć o bohaterach wiecznie żywa

numer 2347 - 07.06.2019Świat

Wczoraj we Francji z udziałem prezydentów Francji i Stanów Zjednoczonych oraz premier Wielkiej Brytanii, a także weteranów zaangażowanych w operację „Overlord”, zakończyły się uroczystości związane z 75. rocznicą lądowania aliantów w Normandii.

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę operacji „Overlord”, która miała na celu odtworzenie frontu zachodniego we Francji, rozpoczęły się już w środę w brytyjskim porcie Portsmouth. W samej ceremonii wzięło udział kilkunastu przedstawicieli państw, w tym m.in. prezydenci Francji i USA oraz szefowie rządów Polski, Wielkiej Brytanii i Kanady. Warto przypomnieć, że to z Portsmouth 5 czerwca 1944 r. wypłynęła aliancka flota, która była zaangażowana w największą w historii drugiej wojny światowej operację desantową wymierzoną w niemiecką III Rzeszę.

W czwartek w północnej części Francji miały miejsce dalsze uroczystości upamiętniające lądowanie aliantów w Normandii. W miejscowości Ver-sur-Mer w departamencie Calvados prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z premier Wielkiej Brytanii Theresą May wmurowali kamień węgielny pod budowę pomnika ku czci tysięcy żołnierzy, którzy zginęli podczas bitwy o Normandię po stronie alianckiejzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama