Recital na setkę

POLECAMY \ Międzynarodowej sławy pianista wystąpi w Warszawie

numer 2348 - 08.06.2019Kultura

„Urodził się jako pianista i realizuje przeznaczenie zapisane w genach” – pisano o nim w „Chicago Tribune”. Nominowany do nagrody Grammy Adam Neiman został okrzyknięty jednym z czołowych pianistów swojego pokolenia. W poniedziałek 10 czerwca w Warszawie artysta zagra recital fortepianowy, który upamiętni 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA.

Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas I wojny światowej znani Polacy, Ignacy Jan Paderewski i Henryk Sienkiewicz, zabiegali tam o sprawę polską. Prezydent Woodrow Wilson, zainspirowany przez Paderewskiego, w słynnych 14 punktach przedstawił plan odrodzenia wolnej Polski. USA były jednym z pierwszych mocarstw, które uznały niepodległość Polski w 1919 r. W maju tego samego roku Polska i USA otworzyły swoje przedstawicielstwa w Waszyngtonie i Warszawie, dając początek stuleciu wspólnych relacji dyplomatycznych. Chcąc uhonorować tę rocznicę, Fundacja Universitatis Varsoviensis zorganizowała recital znamienitego amerykańskiego pianisty Adama Neimana.

Adam Neiman to artysta o ugruntowanej międzynarodowej karierze. Z encyklopedycznym repertuarem obejmującym ponad sześćdziesiąt koncertów artysta występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi z Belgradu, Chicago, San Francisco, New York Chamber Symphony czy National Symphony Orchestra z Waszyngtonuzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama