Polska wciąż w gospodarczej czołówce UE

ROZWÓJ \ W tym roku nasz PKB może urosnąć co najmniej o 4,5 proc.

numer 2348 - 08.06.2019Gospodarka

Polska kolejny kwartał plasuje się w czołówce krajów z najwyższym wzrostem gospodarczym – tak Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii skomentowało dane Eurostatu, z których wynika, że w I kwartale br. pod względem tempa wzrostu PKB ustąpiliśmy miejsca tylko Węgrom i Rumunii.

Jak podał unijny urząd statystyczny Eurostat, gospodarka strefy euro w I kwartale br. wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym, a rok do roku – o 1,2 proc. Natomiast w całej Unii Europejskiej wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym, a licząc rok do roku – 1,5 proc.

Resort przedsiębiorczości i technologii, komentując te dane, podkreślił, że Polska z wynikiem 4,7 proc. wzrostu PKB rok do roku już kolejny kwartał plasuje się w czołówce krajów z najwyższym wzrostem gospodarczym. W I kwartale miejsca ustąpiliśmy tylko Węgrom (5,2 proc.) i Rumunii (5,1 proc.), w której – jak ostrzegają analitycy – wzrost jest mocno niezrównoważony i może skończyć się niezbyt dobrze.

Tuż za nami znalazła się Estonia (4,6 proc.), wyprzedzając inne kraje naszego regionu – Chorwację (3,9 proc.), Słowację i Litwę (po 3,8 proc.) oraz Słowenię (3,7 proczawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama