Kontrowersyjny plan na Donbas

UKRAINA \ Zaostrza się spór na linii prezydent–parlament

numer 2348 - 08.06.2019Świat

Zniesienie blokady gospodarczej wobec samozwańczych republik Doniecka i Ługańska oraz zakaz strzelania w odpowiedzi na ogień prowadzony przez prorosyjskich terrorystów – te propozycje, kierowane przez ludzi z otoczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, na zażegnanie trwającej od pięciu lat wojny z Rosją bulwersują ukraińskie środowisko polityczne.

W najbliższym czasie Zełenski ma przedstawić tzw. mapę drogową, czyli nowy plan rozwiązania kryzysu na Donbasie. Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta elekta Julia Mendel, zanim dojdzie do upublicznienia pomysłu na uregulowanie sytuacji w spornym regionie, nowe propozycje zostaną przedstawione Francji i Niemcom, czyli partnerom Ukrainy z tzw. formatu normandzkiego zajmującego się kwestią Donbasu.

Wiadomo, że dokument nie ujrzy światła dziennego przed 19 czerwca. Wtedy to zaplanowano w Mińsku spotkanie grupy trójstronnej (Ukraina-OBWE-Rosja plus przedstawiciele samozwańczych władz Donbasu) poświęcone trwającej od pięciu lat wojnie. Wokół sposobów na jej rozwiązanie mnoży się coraz więcej kontrowersjizawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama