​Zmierzch Theresy May

numer 2348 - 08.06.2019Świat

LONDYN Zgodnie z zapowiedziami Theresa May ustąpiła w piątek ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Wkrótce zrezygnuje także z funkcji szefowej brytyjskiego rządu. Decyzja 62-letniej polityk uruchomiła walkę o przywództwo w partii torysów pogrążonej w gigantycznym kryzysie.

Na stanowisko lidera Partii Konserwatywnej Theresa May została wybrana 11 lipca 2016 r. Dwa dni później objęła stanowisko premiera. May zastąpiła Davida Camerona, który zrezygnował z tej funkcji po referendum w 2016 r., w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej.

Szefowa brytyjskiego rządu od kilku miesięcy próbowała bez większych sukcesów przeforsować umowę dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Porozumienie dotyczące brexitu pomiędzy Londynem a Brukselą zostało poddane trzykrotnie pod głosowanie w londyńskim parlamencie. Za każdym razem dokument przepadał, m.in. ze względu na opór części polityków Partii Konserwatywnej. Wśród zastrzeżeń do umowy wymieniano np. sprawy dotyczące uregulowania granicy pomiędzy Irlandią (będącą członkiem UE) a Irlandią Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwazawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama