​Nowoczesna aglomeracja między Lubinem, Wałbrzychem i Wrocławiem

numer 2349 - 10.06.2019

W zamku Książ w Wałbrzychu podpisano deklarację współpracy przy projekcie ALIANS S35. To projekt zakładający stworzenie nowoczesnej aglomeracji między Wałbrzychem, Lubinem i Wrocławiem. Celem jest spójny, zrównoważony rozwój urbanizacyjny i infrastrukturalny całego obszaru uwzględniający potencjał Dolnego Śląska.

Sprzyjają temu: doskonałe położenie geograficzne, tradycje przemysłowe, mocne ośrodki akademickie, środowisko naturalne, strategicznych inwestorów i duże walory turystyczne. Deklarację podpisali: Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA, Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM Polska Miedź SA, oraz Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK.

– Podpisane dzisiaj porozumienie ma dla nas strategiczny charakter. To owoc podjętych w zeszłym roku rozmów na temat sposobów wsparcia rozwoju tej części Dolnego Śląska, która ze względu na położenie jest ważna dla wszystkich partnerów ALIANS S35, ale także dla polskiej gospodarki. Ten obszar potrzebuje systemowego wzmocnienia logistyki poprzez pełne wykorzystanie trasy ekspresowej S35, kolei i wrocławskiego lotniska. Skorzystają na tym inwestorzy parku przemysłowego w Kobierzycach, m.in. koreański LG Chem – producent baterii do samochodów elektrycznych. Mamy duże szanse, żeby stać się zagłębiem elektromobilności, ale nie da się tego osiągnąć bez strategicznych inwestycji i spójnego planu. Wspólnie z naszymi partnerami chcemy zapewnić przedsiębiorcom i mieszkańcom jak najlepsze warunki do rozwoju i dlatego postanowiliśmy połączyć siły, tworząc ALIANS S35 – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Zdaniem inicjatorów deklaracji Dolny Śląsk osiągnął sukces w rozwoju społeczno-gospodarczym, ale przyszłość niesie zagrożenia dla długofalowego zrównoważonego rozwoju całego regionu. Infrastruktura transportowa w regionie zbliża się do granicy wydolności, a mieszkańcy miast mniejszych od Wrocławia przenoszą się do większych ośrodków, gdzie mają większe szanse na rozwój i zatrudnienie. Skutkuje to degradacją miast średniej wielkości i pogłębianiem luki społeczno-gospodarczej w stosunku do stolicy województwa.

– Realizacja projektu ALIANS S35 wynika z potrzeby stworzenia na Dolnym Śląsku warunków inwestycyjnych, które pozwolą na rozwój przedsiębiorczości i umożliwią regionowi wyjście z pułapki średniego rozwojuzawartość zablokowana

Autor: Albert Łyjak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama