​Mama pracuje, a państwo i firmy pomagają

numer 2349 - 10.06.2019

Już 80 kobiet korzysta z programu „Mama pracuje” uruchomionego w Tauronie. Jest on skierowany do obecnych oraz przyszłych mam zatrudnionych w firmie. Kobiety, które przystąpiły do programu, mogą m.in. pracować w domu lub skorzystać z indywidualnego rozkładu godzin pracy.

Adresatkami programu są kobiety zatrudnione w firmie, których dzieci nie ukończyły szóstego roku życia oraz kobiety w ciąży. Mają one możliwość podjęcia obowiązków służbowych poza miejscem zatrudnienia w ramach telepracy lub skorzystania z indywidualnego rozkładu czasu pracy w zależności od charakteru zadań realizowanych na danym stanowisku. Te przebywające jeszcze na urlopie rodzicielskim bądź wychowawczym będą otrzymywały newsletter zawierający informacje z życia firmy, pozwalający im zachować kontakt z miejscem pracy.

– Jestem mamą dwóch chłopców: pięcioletniego Adasia i rocznego Jasia, pracownicą Tauron Dystrybucja. Połączenie tych dwóch ról życiowych bywa trudne i wymaga samodyscypliny i dobrej organizacji. Dla każdej mamy mile widziane i cenne jest wsparcie z zewnątrz – mówi Martyna Piotrowska z wydziału inwestycji gliwickiego oddziału Tauron Dystrybucja. – Zgłosiłam się do programu, korzystam z możliwości telepracy i jest to dla mnie duża pomoc w codziennym życiu. Doceniam to szczególnie wtedy, gdy nie tracąc czasu na dojazd do pracy, mogę go więcej poświęcić synom. Dodatkowo w ramach programu na młode mamy wracające do pracy po macierzyńskim czeka miły powitalny upominek – bon do jednego ze sklepów z akcesoriami dla dzieci – dodaje Martyna Piotrowska.

Rodziny w naszym regionie mogą też liczyć na wsparcie państwa. Dostępny i bardzo popularny jest program Maluch+ wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Maluch+ jest programem rocznym.

Celem rządowej inicjatywy jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.

Zainteresowane dofinansowaniem podmioty mogą składać oferty w czterech możliwych modułach. Pierwszy związany jest z tworzeniem miejsc opieki przez samorządy. Można starać się o wpisanie do programu, o ile na terenie danej gminy nie funkcjonuje żaden gminny żłobek ani klub dziecięcy. Wtedy można liczyć na dofinansowanie do 80 proc. dla projektów o wartości do 3 mln zł. Musi być jednak spełniony jeszcze jeden warunek: dofinansowanie nie może dotyczyć więcej niż 20 proc. dzieci w wieku 1–2 lat. Jeśli w danej gminie funkcjonuje już żłobek lub klub dziecięcy, koszt projektu nie może przekroczyć 5 mln zł.

Drugi możliwy moduł dotyczy dofinansowania z udziałem środków z poprzednich edycji programu Maluch+zawartość zablokowana

Autor: Agnieszka Kołodziejczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się