W hołdzie żołnierzom Niepodległej

numer 2349 - 10.06.2019

W 2019 r. obchodzimy Rok Powstań Śląskich. Z tej okazji IPN w Katowicach przygotował wiele ciekawych i ważnych wydarzeń, które przypominają historię powrotu ziem śląskich do Polski.

W ramach obchodów stulecia powstań śląskich 11 czerwca 2019 r. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. S. Hadyny w Koszęcinie (ul. Zamkowa 3) odbędzie się zlot szkół noszących imię powstańców śląskich, Wojciecha Korfantego oraz innych bohaterów związanych z powstaniami. W programie m.in. prezentacja oferty edukacyjnej Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach – informuje Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice. – Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy pt. „Robert Oszek (1896–1938) – żołnierz Niepodległej” – dodaje.

Autorem scenariusza wystawy jest Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. – Robert Oszek urodził się w 1896 r. w Zabrzu, miejscowości, w której w 1903 r. Wojciech Korfanty zwyciężył w wyborach do parlamentu niemieckiego. Oszek pochodził z rodziny górniczej. Jako nastoletni chłopiec, by spełnić marzenia o egzotycznych podróżach, uciekł z domu i zaciągnął się na okręt wielorybniczy. Następnie rozpoczął służbę w marynarce cesarskiej – brał udział w niemieckiej ekspedycji do Meksyku i Haiti. Podczas I wojny światowej odznaczony został za męstwo Krzyżem Żelaznym II i I klasyzawartość zablokowana

Autor: M


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się