fot. Jorge Duenes/Reuters

Trump zawiesza wojnę z Meksykiem

ŚWIAT \ USA i Meksyk porozumiały się w sprawie migracji

numer 2349 - 10.06.2019Świat

Donald Trump wycofał się z groźby nałożenia ceł wartych dziesiątki miliardy dolarów na towary z Meksyku. Stało się to po tym, jak zespołowi negocjatorów udało się znaleźć porozumienie w sprawie polityki migracyjnej.

Od dłuższego czasu nad handlem USA z Meksykiem wisiała groźba nałożenia karnych ceł w wysokości 5 proc. Groźba ta została jednak zawieszona bezterminowo, bo amerykańskim i meksykańskim negocjatorom udało się osiągnąć porozumienie ws. migracji. Ostatnia runda rozmów w amerykańskim Departamencie Stanu miała trwać ponad 12 godzin.

Zgodnie z umową, którą udało się osiągnąć w piątek, „Meksyk zobowiązał się do zdecydowanych kroków, które mają powstrzymać napływ migrantów przemierzających Meksyk, by dotrzeć do USA przez ich południową granicę” – napisał w jednym ze swoich tweetów Donald Trump. „Kroki te pozwolą zasadniczo zmniejszyć, a nawet wyeliminować zjawisko nielegalnej imigracji z Meksyku do Stanów Zjednoczonych” – wskazał. Meksyk ma dodatkowo zabezpieczyć granicę z Gwatemalą, gdzie skierowane będą jednostki Gwardii Narodowej.

Co najważniejsze, państwo meksykańskie zgodziło się na zastosowanie zasady, zgodnie z którą osoby, które przybyły do USA przez granicę z Meksykiem i ubiegają się o azyl, będą mogły zostać odesłane z powrotem do swojego kraju i czekać na rozpatrzenie ich wniosku. Amerykanie sądzą, że to zmniejszy atrakcyjność nielegalnego przedostawania się do USAzawartość zablokowana

Autor: Maciej Kożuszek


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama