fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Upały do końca tygodnia

ŚRODOWISKO \ Zadbajmy o osoby starsze

numer 2350 - 11.06.2019Polska

Czerwiec to od kilku lat jeden z najcieplejszych miesięcy w roku, w którym regularnie musimy mierzyć się z upalnymi temperaturami. Wszystko wskazuje również na to, że przed nami tropikalne noce, bo temperatury nie spadną poniżej 20 st. Upały to również zwiększone ryzyko pożarowe. W tym roku doszło już do ponad 5 tys. pożarów lasów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami, które nawiedziły Polskę. Najwyższa temperatura będzie panowała w centrum kraju na terenie Wielkopolski. To właśnie w okolicach Poznania możemy spodziewać się najwyższych temperatur dochodzących nawet do 36 st. Oznacza to, że będziemy się zbliżać do rekordu temperaturowego czerwca, który padł 1935 r. we Wrocławiu i wyniósł 38 st. Przed nami najprawdopodobniej pierwsze tropikalne noce w tym roku, bo temperatura nie spadnie poniżej 20 st. Takie temperatury utrzymają się na pewno do piątku, potem spadną, ale nadal będą na poziomie nieco poniżej 30 st.

Niestety wraz z upałami mogą występować burze, częstsze będą na zachodzie kraju. Warto więc śledzić prognozy pogody i komunikaty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Strażacy i lekarze apelują również, by zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Ważne jest również picie wody od 2,5 do 3,5 litra dziennie. Przede wszystkim należy ograniczyć kontakt ze słońcem. Nie powinno się przebywać na nim dłużej niż 2 godz. i to też w wypadku, gdy zastosuje się kremy z filtrem. Lepiej zamknąć również okna i zasłonić żaluzje w domu, tak aby nie dopuścić do napływu gorącego powietrza. Mieszkania powinniśmy wietrzyć nocą, gdy temperatura jest niższazawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się