Zbombardowali asteroidę

WYPRAWY KOSMICZNE \ Chciano lepiej poznać budowę planetoid i planet

numer 2351 - 12.06.2019Nauka

Japońska sonda kosmiczna „Hayabusa2” przesłała na Ziemię zdjęcia powstałego w wyniku uderzenia ładunku wybuchowego krateru na powierzchni planetoidy (162173) Ryugu. Tym samym powodzeniem zakończył się eksperyment polegający na uderzeniu małego impaktora w powierzchnię Ryugu.

Urządzenie to, o nazwie Small Carry-on Impactor (SCI), zostało uwolnione od sondy kosmicznej „Hayabusa2” na początku kwietnia. Jak przypominają naukowcy, sonda została wystrzelona pod koniec 2014 r. i dotarła do planetoidy (162173) Ryugu po ponad trzech latach lotu, w czerwcu 2018 r.

Po wstępnej fazie obserwacji, we wrześniu i w październiku 2018 r., sonda wysłała na planetoidę łaziki „Minerva II” i „Mascot”, które osiadły na powierzchni Ryugu i wykonały serię pomiarów. Na początku tego roku z powodzeniem wykonano operację pobrania próbek z planetoidy.

Jak poinformowali japońscy naukowcy, w momencie zbombardowania pociskiem SCI planetoidy sonda „Haya­busa2” przebywała w bezpiecznej odległości od planetoidy. W ten sposób uniknięto uderzenia powstałych w wyniku eksplozji odłamków w sondę.

Obniżanie lotu sondy nad rejonem powstałego krateru rozpoczęło się 24 kwietniazawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama