Pole elektromagnetyczne pod kontrolą

numer 2351 - 12.06.2019Gospodarka

TECHNOLOGIE Ministerstwo Cyfryzacji opracowało białą księgę, w której rozprawia się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat sieci 5G. Dokument pt. „Pole elektromagnetyczne a człowiek” ma być wiarygodnym kompendium wiedzy o najnowszym standardzie technologii komórkowej.

Rynek usług telekomunikacyjnych rośnie w zawrotnym tempie. Do internetu podpinanych jest coraz więcej urządzeń. Szacuje się, że w 2020 r. będzie z niego korzystało 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Dzisiejsze sieci nie poradzą sobie z taką ilością danych, bo każdy użytkownik mobilnego internetu będzie zużywał średnio 20 GB danych miesięcznie, czyli blisko sześć razy więcej niż obecnie.

Technologia 5G projektowana jest jednak przede wszystkim z myślą o internecie rzeczy. Zintegrowanie w niej ogromnej ilości łączących się ze sobą nawzajem urządzeń i zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwoli na rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu.

W niektórych państwach inwestycje w standard piątej generacji są na tyle zaawansowane, że operatorzy rozpoczęli już sprzedaż usług w nowej technologii. Polska stara się nie zostać w tyle. W maju rząd przyjął nowelizację obszernej ustawy likwidującej bariery administracyjnoprawne hamujące rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej.

Tematyka 5G nie jest prosta, dlatego trudno jest weryfikować poprawność i prawdziwość informacji, które bardzo często pojawiają się w przestrzeni publicznej. Nierzadko są one po prostu fake newsami. Aby dać przeciwwagę niesprawdzonym informacjom, resort cyfryzacji wydał białą księgę – publikację popularnonaukową, która zbiera całość wiedzy na temat 5G i pola elektromagnetycznego używanego w telekomunikacji. Białą księgę można pobrać pod adresem https://gov.pl/5g.

Patronem merytorycznym wydawnictwa jest Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z uczonymi z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. – Chcemy dać Polakom źródło rzetelnych informacji na temat 5G, by nikt ich nie wprowadzał w błąd. W przestrzeni publicznej jest wiele nieprawdziwych informacji na temat tej technologii, często bardzo emocjonalnych. To jest po prostu manipulacja. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało rzetelne źródła informacji, oparte na badaniach i światowej wiedzy na ten temat zebranej przez polskich naukowców – powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. 
Autor: Paweł Woźniakreklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama