fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Reforma wymiaru sprawiedliwości musi być dokończona

WYWIAD \ Z SEBASTIANEM KALETĄ, wiceministrem sprawiedliwości i nowym przewodniczącym komisji weryfikacyjnej, rozmawia JAN PRZEMYŁSKI

numer 2351 - 12.06.2019Polska

Politycy opozycji za wszelka cenę próbowali storpedować przygotowaną przez rząd Zjednoczonej Prawicy reformę wymiaru sprawiedliwości. Jednak minister Zbigniew Ziobro jest bardzo zdeterminowany, aby ją przeprowadzić. Jako wiceminister będę się starał pomóc mu w tym najlepiej jak potrafię – mówi „Codziennej” Sebastian Kaleta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Oprócz nominacji na wiceministra sprawiedliwości objął Pan funkcję przewodniczącego komisji weryfikacyjnej.

W najbliższych dniach mam zaplanowane spotkanie z członkami komisji weryfikacyjnej. Chciałbym z nimi ustalić i przedstawić opinii publicznej harmonogram prac. Czekamy też na uzupełnienie wakatu w komisji.

Czy ma Pan swoje typy, kto mógłby zostać powołany na nowego członka komisji w związku z odejściem Patryka Jakiego do Parlamentu Europejskiego i pańską nominacją na przewodniczącego tego organu?

To będzie decyzja Sejmu. Nie chciałbym sugerować żadnych nazwisk. Jako przewodniczący komisji mam tylko nadzieję, że wybór nastąpi szybko, abyśmy mogli wznowić prace.

W jakim miejscu prac jest teraz komisja weryfikacyjna?

Komisja wydała już ponad sto decyzji, jeśli chodzi o odszkodowania dla mieszkańców, i niemal sto w zakresie zwrotu nieruchomości. Znacząca liczba spraw czeka na rozpatrzenie, a tych już wydanych musimy bronić przed sądami. W kolejnych miesiącach będziemy nadal systematycznie i wnikliwie sprawdzali, które nieruchomości mogły zostać zwrócone z naruszeniem prawa, a także jakie mechanizmy działały w stołecznym ratuszu i co spowodowało, że doszło do licznych patologii.

Pan oraz minister Michał Woś jesteście przedstawicielami młodego pokolenia politykówzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama