​Arcybiskup Scicluna będzie formował polskich biskupów

numer 2351 - 12.06.2019Polska

KOŚcIÓŁ Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna odwiedzi Polskę 14 czerwca br. i weźmie udział w zebraniu Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu. Ma się podzielić doświadczeniem w walce z pedofilią.

Arcybiskup Scicluna koordynuje działania dotyczące walki z pedofilią w Kościele. – Ksiądz arcybiskup został zaproszony już w połowie ubiegłego roku. Celem wizyty jest kwestia ochrony dzieci i młodzieży. To będzie taki dzień studyjny na zebraniu plenarnym. Księża biskupi zaprosili arcybiskupa, aby podzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą – mówi „Codziennej” ks. Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

W rozmowie z PAP ksiądz prymas abp Wojciech Polak ustosunkował się m.in. do przypuszczeń, że abp Scicluna ma się także zająć sprawą zaniedbań duchownych w kwestii pedofilii. – Nie mamy z jego strony sygnałów, że przyjeżdża w celu rozliczenia. Ani papież Franciszek, ani arcybiskup Scicluna do tej pory nie informowali nas o innym celu wizyty niż formacja biskupów oraz delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży – wyjaśniał prymas.

Prymas wypowiedział się też na temat utworzenia państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii. – Mam obawy, czy taka komisja nie zostałaby upolityczniona. Zresztą myślę, że papież Franciszek dał nam w swoim najnowszym motu proprio narzędzia do sprawdzania, czy procesy kanoniczne są dobrze prowadzone. W tym pokładam nadzieję na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Choć oczywiście, jeśli taka komisja powstanie, będziemy się zastanawiać, jak z nią współpracować – powiedział prymas. Hierarcha został zapytany o możliwości uzyskania przez komisję dostępu do archiwów kościelnych. – Komisja musiałaby postępować zgodnie z prawem polskim, ale jeśli miałaby się zająć sprawami Kościoła, powinna też znać i szanować normy prawa kanonicznego. Przypominam, że zgodnie z konstytucją i konkordatem w relacjach państwo-Kościół obowiązuje podwójna zasada: autonomii i współpracy. Obecnie akta związane z procesami kanonicznymi zarezerwowanymi dla Stolicy Apostolskiej podlegają sekretowi papieskiemu, więc komisja musiałaby zwrócić się do Watykanu o zgodę i ją uzyskać. Bez takiego upoważnienia żaden polski biskup nie mógłby wydać komisji dokumentów procesowych w tych sprawach – odpowiedział abp Polak.

 Autor: Paweł Tunia
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama