Józef Górecki – podpora polskości w Lesznie

HISTORIA \ Wielcy ludzie małych ojczyzn – bohater najdalej na zachód wysuniętego przed wojną polskiego powiatu

numer 2352 - 13.06.2019Publicystyka

Naszą historię tworzyli nie tylko ci, o których uczymy się na lekcjach historii, polscy bohaterowie narodowi. W ich cieniu działało wiele innych równie zasłużonych osób. Tyle że nieznanych w całym kraju, dlatego że działali w swoim regionie. Często w skrajnie niesprzyjających okolicznościach. Wielcy ludzie małych ojczyzn. Oto jeden z nich.Na początek zagadka dla miłośników historii. Było tylko jedno większe miasto w województwie poznańskim, którego nie udało się zdobyć powstańcom wielkopolskim. Jakie? Odpowiedź brzmi: Leszno.

Założyciel najstarszej destylarni

Józef Górecki urodził się 8 maja 1875 r. w Ostrzeszowie w wielodzietnej rodzinie, miał dziewięcioro rodzeństwa. Wraz z młodszym o cztery lata bratem Janem wyprowadził się do Środy Wielkopolskiej, gdzie zdobył zawód destylatora. W roku 1898 obaj przeprowadzili się do Leszna, tu ożenili się z przyrodnimi siostrami. W następnym roku otworzyli w mieście firmę. Nazywała się Lissaer Grossdestillation zur Stadt Warschau Inhaber Józef und Johann Górecki. Rozwijała się niezwykle szybko i prężnie. Pięć lat później na łamach „Nowego Czasu”, polskiego dziennika, reklamowali ją jako „najstarszą i największą polską destylarnię i fabrykę likierów w Lesznie”.

Interes szedł dobrze, a dzięki zarobionym pieniądzom bracia Góreccy mogli wspierać polską działalność patriotyczną, w którą się mocno obaj zaangażowali. W krótkim czasie stali się czołowymi działaczami niepodległościowymi w Lesznie.

Przy przygniatającej

przewadze Niemców

Warto przypomnieć, w jakich warunkach znajdowali się mieszkający w Lesznie Polacy. Leszno w początkach XX w. było najbardziej zgermanizowanym ośrodkiem wśród większych wielkopolskich miast. Niemcy stanowili tu ponad 80 proc. mieszkańców, Polacy tylko 12 proc. Przewaga materialna naszego zaborcy była jeszcze bardziej przygniatająca.

Bracia w takich warunkach zaczęli prowadzić walkę o polskość. Zakłożyli Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, wspierali Towarzystwo im. Tomasza Zana. Aktywnie działali we wszystkich organizacjach polskich, m.in. w utworzonym w Lesznie w roku 1907 Związku Katolickich Towarzystw Robotników Polskich. W listopadzie 1908 r. kierownictwo tego zwiazku przejął Józef Górecki. Po kilku miesiącach do związku należało 135 polskich mieszkańców miasta.

Inna organizacja, Towarzystwo Młodzieży Polsko-Katolickiej, powstała w roku 1912. W latach 1912–1918 kierował nim Józef. Górecki zaangażował się także w dofinansowanie pierwszej polskiej gazety, wspieranie istniejącego do dziś polskiego klubu sportowego, kierowanie polskimi komitetami wyborczymi czy powołanie Banku Ludowego, który mieścił się w kamienicy braci Góreckich.

Centrum lokalnej polskości

Kupili ją jeszcze pod koniec XIX wzawartość zablokowana

Autor: Damian Szymczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama