Polacy nie znają PPK

EMERYTURY \ Rządowy program wymaga nagłośnienia

numer 2352 - 13.06.2019Gospodarka

Prawie połowa zatrudnionych, do których są adresowane Pracownicze Plany Kapitałowe, nie słyszała o tym programie; tymczasem większa wiedza o nim sprzyja bardziej pozytywnemu nastawieniu do niego. Obecnie zainteresowanie udziałem w programie jest umiarkowane – wynika z badania CBOS.O wprowadzeniu PPK nie słyszało 57 proc. badanych, a słyszało – 42 proc. Wśród zatrudnionych, do których jest adresowany program, odsetek ten jest wyższy i wynosi 52 proc. Oznacza to, że blisko połowa osób, które może objąć program, nie słyszała o nim. Zaledwie 13 proc. osób, do których jest adresowany program, deklaruje, że sprawa udziału w PPK była poruszana w ich firmie. Najczęściej takie deklaracje składają zatrudnieni w dużych zakładach pracy z co najmniej 250 pracownikami, a więc tych, które są zobowiązane do tworzenia pracowniczych planów emerytalnych jako pierwsze (28 proc.).

43 proc. respondentów wyraziło poparcie dla wprowadzenia PPK, przeciw było 26 proc. badanych. Wyniki badania sugerują, że większa wiedza o programie sprzyja bardziej pozytywnemu nastawieniu do niego.

Dla osób, które popierają PPK, zdecydowanie najważniejsza jest w tego typu programach możliwość uzyskania wyższej emerytury w przyszłości (76 proczawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama