​Nowy ruch parasolek przeciwko ekstradycji

numer 2352 - 13.06.2019Świat

AZJA Mieszkańcy Hongkongu wciąż protestują przeciwko ustawie ekstradycyjnej, która pozwala na wysyłanie podejrzanych na rozprawę do Chin kontynentalnych. W wyniku starć z policją rannych zostało dziesięć osób.

Wczoraj od rana w centrum Hongkongu trwały demonstracje przeciwko projektowi ustawy, który zmniejsza autonomię tego regionu wobec komunistycznych władz w Pekinie. W manifestacjach uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi, którzy początkowo protestowali w sposób pokojowy, a następnie część z nich zaczęła atakować policjantów za pomocą parasolek. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego wobec demonstrantów. Podczas marszu żądano dymisji szefowej hongkońskich władz Carrie Lam, którą oskarżano o uleganie naciskom. Było to nawiązanie do protestów z 2014 r., gdy ruch parasolek zablokował przed pięcioma laty tę byłą brytyjską kolonię w ramach protestów Occupy.

Rada Legislacyjna Hongkongu miała wczoraj rozpatrzyć ustawę zezwalającą na ekstradycję do Chin, jednak władze poinformowały, że debata na ten temat odbędzie się w innym terminiezawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się