Maleńka wyspa z wielkimi rzeczami

CHORWACJA \ TROGIR

numer 2354 - 15.06.2019Podróże

Kto by się spodziewał, że na kamiennej wysepce o powierzchni trzynastu setnych kilometra kwadratowego będzie można zobaczyć tyle wiekowych wspaniałości, których znacznej części nie znaleźlibyśmy już nigdzie indziej.

Od strony lądu do miasta prowadzi Brama Północna. To ważne miejsce. Tak dla turystów, jak i dla samych mieszkańców. Dla przybyszów to znak, że w końcu przekraczają granicę jedynej w swoim rodzaju wyspy. Od tego momentu, przekroczywszy most i bramę, wchodzą na teren serca Trogiru,  czyli niewielkiej, liczącej zaledwie 500 na 270 metrów, skalistej wysepki pokrytej szczelnie kościołami, pałacami oraz chorwackimi domkami. Dla właścicieli tych ostatnich moment przejścia turystów przez Bramę Północną stanowi również istotne wydarzenie. Tyle że patrzą oni na nie z nieco innego punktu. Tych, którzy mogą przybyszom co nieco zaoferować.

– Widzę, że podobają się panu obrazy… – starszy brodaty jegomość dostrzega, że zatrzymałem się na dłużej przy jego stoisku z malowidłami.

– Rzeczywiście, całkiem udane. Pan to sam malował? – dopytuję.

– Oczywiście. Każdy jeden.

– Ma pan talent. A ile za takie dzieło?

– Zaledwie dziewięćset kun i jest pańskie.

Teraz łatwiej zrozumieć, dlaczego przejście turystów przez słynną Północną Bramę jest dla tych ludzi tak ważne. Od wiosny do jesieni zaczynają się dla nich łowy. Prawdziwe i bezlitosne.

Przyznam się bez bicia. Nie kupiłem tego obrazu. Ale zaraz po mnie podejdzie do stoiska jakiś bogaty Niemiec czy Rosjanin i zapłaci rzuconą sumę. Równowartość 150 euro to dla nich śmieszny wydatek. Zapłacą dziś tyle za obiad w jednej z trogirskich restauracji, do której przyjdą obkupieni lokalnymi rzemiosłami. I z obowiązkową lawendą, której zapach unosi się na chorwackim wybrzeżu już z daleka.

Trogir to dość charakterystyczna atrakcja na chorwackiej mapie. Wciśnięta między stały ląd a wyspę Čiovo niczym maleńka łupinka. Niczym żeglująca odważnie omega usiłująca prześlizgnąć się między wielkim tankowcem a gigantyczną ścianą ląduzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama