Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

79 lat od otwarcia bram piekła

Dodano: 15/06/2019 - numer 2354 - 15.06.2019
PAMIĘĆ \ W piątek minęło dokładnie 79 lat, odkąd do KL Auschwitz dotarł pierwszy transport z 728 polskimi więźniami politycznymi z więzienia w Tarnowie. Na pamiątkę tamtych tragicznych wydarzeń dzień 14 czerwca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W wielu miejscach w kraju zorganizowano obchody upamiętniające. „Zdrowi i młodzi mają prawo żyć tu nie dłużej niż trzy miesiące. Wyjście stąd prowadzi tylko przez komin krematorium” – te słowa kierownika obozu Karla Fritzscha mieli usłyszeć polscy więźniowie, którzy 14 czerwca 1940 r. jako pierwsi przekroczyli bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Przez niespełna 5 lat funkcjonowania tej „fabryki
     

30%
pozostało do przeczytania: 70%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze