Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Dobrze wykorzystaliśmy koniunkturę

Dodano: 15/06/2019 - numer 2354 - 15.06.2019
Z polityką międzynarodową jest jak z gospodarką: dobrą koniunkturę trzeba umieć wykorzystać. Tego właśnie mogą nam zazdrościć Europa i świat: znakomicie wykorzystujemy hossę w gospodarce, jak i w polityce zewnętrznej. Donald Trump nie dość, że nie wtrąca się w nasze sprawy wewnętrzne, to jeszcze chwali i podkreśla, że z naszą demokracją jest OK. Wie, że te same środowiska liberalno-lewicowe atakują i jego, i nas. Za drugiego rządu SLD-PSL, tuż po wejściu do NATO też mieliśmy bliskie relacje z USA, lecz była to „ulica jednokierunkowa”: nasi chłopcy bohatersko walczyli w Afganistanie i Iraku, ale nie przekładało się to na język korzyści gospodarczych czy geopolitycznych dla Polski. Teraz idealnie wykorzystujemy to, że w Białym Domu są Republikanie, a nie Demokraci. Nie chodzi tu tylko o amerykańskie bazy czy współpracę energetyczną, bo przecież nie przypadkiem prezydent Duda odwiedził renomowaną klinikę onkologiczną. Najważniejsza jest jednak geopolityka: uznanie przez Waszyngton Polski za sojusznika nr 1 w UE zamiast Wielkiej Brytanii oraz za partnera politycznego nr 1 w Unii w miejsce Niemiec oznacza, że wokół nas tym bardziej będą grupować się kraje naszego regionu.
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze