reklama


fot. Peter Nicholls/Reuters

Brytyjskie siły specjalne mają walczyć z GRU

LONDYN \ Rosyjski wywiad wojskowy na celowniku

numer 2355 - 17.06.2019Świat

Telewizja BBC odkryła, że rząd w Londynie ma zamiar wkrótce przydzielić nową rolę brytyjskim siłom specjalnym. Mają się zająć walką z rosyjskim zagrożeniem i wywiadem wojskowym Rosji – Głównym Zarządem Wywiadowczym (GRU).Brytyjczycy są jednymi z pionierów wykorzystania jednostek specjalnych w boju. Opracowane przez nich podczas II wojny światowej taktyki czy sposoby szkolenia są kopiowane do dzisiaj. Obecnie brytyjskie Security Service (SS) składają się z trzech jednostek: Special Air Service (SAS), czyli połączenia klasycznych komandosów z antyterrorystami, Special Boat Service (SBS) przeznaczonej do działań na morzu, odpowiednika polskiej Formozy, oraz Special Reconnaissance Regiment (SRR) zajmującej się działalnością wywiadowczą i zwiadem.

Od czasu wojny w Iraku brytyjscy specjalsi zajmowali się głównie walką z islamskim terroryzmem na Bliskim Wschodzie. Byli na przykład bardzo aktywni w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS). Ich obecność w regionie stała się jednak mniej istotna po upadku kalifatu. „Działalność antyterrorystyczna ulega wygaszeniu – powiedziało telewizji BBC jedno ze źródeł – gdy równocześnie narasta potrzeba konfrontowania się z niebezpiecznym międzynarodowym zagrożeniem ze strony równoważnych przeciwników”.

Aby przeciwdziałać nowym zagrożeniom, dyrektor sił specjalnych (DSF) opracował plan nazwany „Koncepcją operacji specjalnych”. Nowy dokument wprowadza rewolucyjne zmiany w brytyjskich SS. Od teraz siły specjalne będą nastawione mniej na walkę w klasycznym tego słowa znaczeniu, a bardziej na prowadzenie wojny asymetrycznej, podczas której nie zawsze padają strzały. Ma to dać politykom większą elastyczność w reagowaniu na sytuacje, w których wysłanie klasycznych wojsk byłoby niepożądane.

Nowa koncepcja użycia sił specjalnych powstała w związku z naturą współczesnych konfliktówzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama