Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Zmarł August Kowalczyk

Dodano: 31/07/2012 - Numer 272 - 31.07.2012
WSPOMNIENIE \ Aktor, żołnierz AK, więzień Auschwitz zmarł w niedzielę w oświęcimskim hospicjum. Ostatnie chwile życia spędził w placówce, której był współtwórcą. Zagrał w blisko 30 filmach, w tym w „Chłopach” Jana Rybkowskiego i „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy. Ostatni film, w którym wystąpił, to „Rób swoje, ryzyko jest twoje” z 2002 r. To komedia z Olafem Lubaszenką i Michałem Milowiczem, w której Kowalczyk grał lekarza więziennego. August Kowalczyk w czasie II wojny światowej próbował dotrzeć do polskiej armii we Francji, został aresztowany i uwięziony w Auschwitz. Po półtora roku udało się mu uciec. Po wojnie spełnił swoje marzenie – został aktorem. Hospicjum, w którym umarł, było jego dokonaniem. (sk, PAP)
     

96%
pozostało do przeczytania: 4%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze