reklama


fot. Reuters Photographer/Reuters

USA zaostrzyły sankcje przeciwko Iranowi

BLISKI WSCHÓD \ Rosja obiecuje pomoc ajatollahowi

numer 2362 - 26.06.2019Świat

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył nowe sankcje na Iran. Tym razem kary mają dotknąć samego irańskiego najwyższego przywódcy ajatollaha Ruhollaha Chomejniego i czołowych irańskich polityków.

Nałożenie sankcji na Chomejniego nie jest przypadkowe. – Najwyższy przywódca Iranu jest tym, który ostatecznie jest odpowiedzialny za wrogie zachowanie reżimu – powiedział Trump, ogłaszając we wtorek nałożenie sankcji. – Jest szanowany we własnym kraju. Jego biuro nadzoruje najbardziej brutalne instrumenty reżimu – dodał.

Oprócz niego sankcjami objęto również kilku innych irańskich polityków. W tym członków biura Chomejniego, Alirezę Tangsiriego, dowódcę floty Gwardii Islamskiej, który groził zamknięciem cieśniny Ormuz; dwie osoby powiązane z niedawnym zestrzeleniem amerykańskiego drona oraz pięciu dowódców okręgów morskich. Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin ujawnił również, że do końca tygodnia zostaną nałożone sankcje na ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa.

Nowe sankcje, które według słów Trumpa są odpowiedzią na serię agresywnych zachowań irańskiego reżimu w ostatnich tygodniach, łącznie z zestrzeleniem amerykańskiego drona, uniemożliwią irańskim politykom dostęp do środków pieniężnych w amerykańskim systemie finansowym. Mnuchin stwierdził, że nowe kary pozwolą zamrozić dosłownie miliardy dolarów należące do objętych nimi osób.

Jeszcze przed podpisaniem rozkazu przez amerykańskiego prezydenta na nowe sankcje zareagowała Rosja. Zastępca ministra spraw zagranicznych Sergiej Riabkow ostrzegł USA, że nałożenie kolejnych kar na Teheran tylko zaostrzy i tak napiętą sytuacjęzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama