​Związkowcy z Volvo mówią „nie” LGBT

Dodano: 29/06/2019 - numer 2365 - 29.06.2019
ZWIĄZKI ZAWODOWE \ W fabryce Volvo władze zakładu propagowały ideologię LGBT i zachęcały pracowników do tego, aby zostali członkami lub sojusznikami tej społeczności. Zaprotestowały organizacje związkowe, a interwencja okazała się skuteczna i reklama została zdjęta.
V-EAGLE – tak miała się nazywać społeczność LGBTQ+ w Volvo. Na ekranach we wrocławskim zakładzie pojawiły się reklamy zachęcające do przystąpienia do społeczności lub do stania się jej sojusznikiem. Sprawa oburzyła związkowców z NSZZ „Solidarność” i Solidarności 80, którzy zaczęli pisać protesty do władz związkowych. Efektem było oświadczenie. „Tylko dziś dostaliśmy kilkadziesiąt skarg, z którymi w pełni się zgadzamy, na działania Volvo Polska dotyczące wyświetlania komunikatów nieakceptowanych przez pracowników. Nie ma zgody NSZZ »Solidarność« na takie działania!!!” – pisali związkowcy.
Po naciskach oficjalnie Volvo wycofało się z promowania inicjatywy, a reklamy zniknęły z ekranów.
Wczoraj do sprawy odniósł się w TVP Info Piotr Duda. – Swoje poglądy zostawiamy przed bramą zakładu pracy. Niestety propaganda dotycząca LGBT wchodzi już do zakładów pracy, dlatego trzeba podjąć działania zaradcze – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność”. – Od pewnego czasu zauważam, że duże korporacje międzynarodowe, które wchodzą do naszego kraju robić biznes, za nic mają polskie prawo, konstytucję, Kodeks pracy, dla nich ważniejsze są ich wewnętrzne regulaminy, i to jest nie do przyjęcia – mówił Duda.
Reporterom Radia Wrocław udało się skontaktować z przedstawicielami Volvo Polska. W komunikacie, który otrzymali, czytamy: „Firma w żaden sposób nie weryfikuje, kto z pracowników do tej grupy przystępuje, w jakim charakterze czy z jakich powodów”. „Firma ma świadomość, jakich danych osobowych może żądać od pracowników, i nie wymaga ani nigdy nie wymagała żadnych osobistych informacji, w szczególności tych dotyczących orientacji seksualnej” – dodano.
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze