​CMWP SDP w obronie zwolnionego pracownika Ikei

numer 2367 - 02.07.2019Polska

AFERA Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zapowiedziało wsparcie dla zwolnionego pracownika firmy Ikea, który poniósł dotkliwe konsekwencje z powodu publicznego wyrażenia swoich poglądów religijnych. Jak poinformowała dr Joanna Hajdasz, szefowa centrum, sprawa zostanie objęta monitoringiem.

W sprawie zwolnienia z pracy przez spółkę Ikea pracownika za to, że – jak informuje m.in. Instytut Ordo Iuris – na wewnętrznym forum internetowym firmy zacytował dwa fragmenty Biblii, potępiające praktyki homoseksualne, wypowiedziało się w niedzielę CMWP SDP. Jak podkreśla Centrum, „działanie to w skandaliczny sposób narusza konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) oraz prawo posiadania i głoszenia poglądów (art. 54 Konstytucji RP). CMWP SDP przypomina, że zgodnie z polską konstytucją oraz Kodeksem karnym »nikt nie może być zmuszanym do wspierania działań, które uznaje za sprzeczne ze swoim sumieniem czy wyznawaną religią«”.

SDP przypomina: „W czerwcu 2019 r. pracownik sieci Ikea został zwolniony z pracy za to, iż w odpowiedzi na ideologiczną agitację pracodawcy, polegającą na udostępnieniu wszystkim pracownikom artykułu »Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas«, na firmowym forum internetowym wyraził swoją krytyczną opinię na temat tej akcji. W swojej opinii cytował fragmenty Pisma Świętego. Ta wypowiedź stała się przyczyną wypowiedzenia jego umowy o pracę”. Według CMWP SDP „wiele wskazuje na to, iż pracownik ten został ukarany za opublikowanie swojej opinii, co w jednoznaczny sposób narusza fundamentalną dla każdego demokratycznego państwa zasadę wolności słowa”.

Instytut Ordo Iuris, którego prawnicy reprezentują zwolnionego pracownika, zorganizował w internecie kampanię „Za Tomaszem!” na stronie Maszwplyw.pl, gdzie można podpisać petycję w jego obronie. Wczoraj do godz. 15 podpisało ją już blisko 17,5 tys. osób.

Sprawą zajęło się także Ministerstwo Sprawiedliwości. Na polecenie ministra Zbigniewa Ziobry ma zostać wszczęte postępowanie sprawdzające w związku z tym wydarzeniem. „Zwolnienie pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią dotyczącą akcji propagującej ideologię LGBT jest w mojej ocenie dyskryminacją i łamie wolność sumienia oraz wyznania. Promowanie ideologii LGBT leży poza sferą obowiązków pracowniczych” – napisał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. „Zagraniczne koncerny zobowiązane są do przestrzegania polskiego prawa. Zwolnienie pracownika ze względu na wyznawaną religię czy światopogląd jest w Polsce działaniem bezprawnym” – czytamy.

W sieci można znaleźć informacje, że Katarzyna Broniarek, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Ikea Retail, która w oświadczeniu broniła decyzji swojej firmy, opowiadała się po stronie postulatów opozycji politycznej w Polsce i środowisk LGBT. „Katarzyna Broniarek, dyr. ds. komunikacji korporacyjnej Ikea Retail. Na FB i Instagramie »broni« sądów, nauczycieli, dzików i prawa do aborcji. Chwali się walką o LGBT, wspieraniem partii Razem i uczestnictwem w paradach równości. Wszyscy pracownicy Ikei mają tak wyglądać?” – napisał jeden z internautów.

 Autor: Paweł Tunia