​Pierwszy dżihadysta w Korei Południowej

numer 2374 - 10.07.2019Świat

SEUL Zatrzymano mężczyznę pod zarzutem planowania zamachu terrorystycznego, kradzieży materiałów wybuchowych z armii, a także chęci wstąpienia w szeregi tzw. Państwa Islamskiego. To pierwszy przykład islamskiego samotnego wilka w historii Korei.

23-letni Koreańczyk Park trafił w październiku 2017 r. do jednej z jednostek wojsk lądowych operujących w pobliżu Seulu. Podczas szkolenia w szkole armii inżynieryjnej miał się dopuścić kradzieży sprzętu wojskowego, w tym zapalnika do materiałów wybuchowych.

Południowokoreańska policja rozpoczęła śledztwo w sprawie mężczyzny po otrzymaniu w ub.r. informacji od amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI). Po potwierdzeniu tożsamości podejrzanego, który okazał się wojskowym w stopniu sierżanta specjalizującym się w materiałach wybuchowych, południowokoreańscy śledczy niezwłocznie poinformowali armię.

Wspólny zespół śledczych, złożony z przedstawicieli wojska oraz policji, podał, że na telefonie komórkowym 23-latka odnaleziono sekretną aplikację Amaq wykorzystywaną przez członków oraz zwolenników IS. Poinformowano również o mejlu wysłanym najprawdopodobniej przez członka tzwzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się