​Pracownicy ArcelorMittal chcą włączenia pieca

numer 2376 - 12.07.2019Gospodarka

HUTNICTWO Związkowcy z ArcelorMittal Poland wzywają do ponownego włączenia wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie koncernu. Zarząd odpowiada, że stanie się tak, jeśli w kolejnych miesiącach warunki rynkowe ulegną poprawie i zostanie przywrócona równowaga pomiędzy podażą i popytem oraz równe warunki konkurowania.

Dwa miesiące temu spółka ogłosiła, że od września planuje tymczasowe wstrzymanie pracy części surowcowej. Jej prezes, Geert Ver­beeck, okres zamknięcia określił na miesiące lub kwartały. Jednocześnie zapewnił, że nie zwolni ponad tysiąca zatrudnionych pracowników, ale zostaną oni przesunięci do innych zakładów koncernu lub do prac, które wykonują firmy zewnętrzne. Część załogi ma otrzymywać postojowe, czyli obniżone pensje.

Obecnie przedstawiciele firmy przypominają o wielu trudnościach, które przeżywa przemysł stalowy. W ich ocenie mają one zarówno charakter globalny, jak i regionalny oraz lokalny. – Mamy do czynienia ze spowolnieniem w światowym handlu, które mocno odbija się na sektorze stalowym w Europie – powiedziała rzeczniczka koncernu Sylwia Winiarek. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali globalna nadwyżka mocy produkcyjnych w hutnictwie wynosi obecnie 425 mln ton



zawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się