fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Biedny jak Marian Janicki

SŁUŻBY \ Miękkie lądowanie byłego szefa BOR

numer 2376 - 12.07.2019Polska

Marian Janicki, były szef Biura Ochrony Rządu, który zasłynął tym, że otrzymał awans za nadzorowanie służby podczas katastrofy smoleńskiej, musi dorabiać w krakowskiej spółce wodno-kanalizacyjnej, aby związać koniec z końcem – poinformowała w ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita”. Myli się jednak ten, to pomyślał, że funkcjonariusz został hydraulikiem. Stworzono dla niego synekurę w krakowskich wodociągach, na której może zarobić nawet 10 tys. zł miesięcznie.

O dramatycznych – zdaniem gazety – losach byłych pracowników PRL-owskich służb pisała w ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita”. Jednym z przypadków opisanych przez dziennik jest gen. Marian Janicki, który został objęty ustawą dezubekizacyjną.

„Dramatyzm sytuacji pogłębiła ustawa dezubekizacyjna, która dotknęła wielu funkcjonariuszy. Gen. Janicki zamiast 10 tys. zł emerytury dostaje 1,8 tys. zł, bo służbę w BOR zaczynał przed rokiem 1989. Pracował zatem w strukturach organów bezpieczeństwa PRL. Nieważne, że było to tylko półtora roku, a całą karierę zrobił w czasach wolnej Polski. Obecnie, żeby związać koniec z końcem, pracuje w krakowskiej spółce wodno-kanalizacyjnej” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Rzeczywiście, od niedawna gen. Marian Janicki jest zatrudniony w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. O sprawę zapytaliśmy Roberta Żurka, rzecznika spółki. „W związku z przygotowaniem do wdrożenia infrastruktury krytycznej zarząd spółki podjął decyzję o powołaniu pełnomocnika ds. zintegrowanego zarządzania bezpieczeństwem” – poinformował nas rzecznik.

Jak dodaje, takie stanowisko to standard w wielkich europejskich aglomeracjach. Na czym będzie dokładnie polegała praca gen. Janickiego, trudno dziś zgadnąćzawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się