Piłkarskie święto w Gliwicach

FELIETON KIBICA

numer 2377 - 13.07.2019Sport

W sobotę 13 sierpnia w Gliwicach odbędą się dwa ciekawe mecze. O 20.30 na stadionie Piasta odbędzie się mecz o Superpuchar pomiędzy mistrzem a zdobywcą Pucharu Polski. Przed startem sezonu 2018/2019 chyba nikt nie przewidziałby, że o to trofeum walczyć będą Piast Gliwice oraz Lechia Gdańsk.

 

Tymczasem obie drużyny zaskoczyły wszystkich. Podopieczni Waldemara Fornalika podejdą do tego starcia jako niespodziewani mistrzowie Polski, a zawodnicy Piotra Stokowca jako nie mniej zaskakujący triumfatorzy turnieju o Puchar Polski.

Superpuchar ma swoją ciekawą historię. Pierwszy mecz o to trofeum planowano rozegrać 22 czerwca 1980 r. (po zakończeniu sezonu 1979/1980) na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. W pojedynku miały się zmierzyć drużyny Szombierek Bytom (ówczesny mistrz Polski) i Legii Warszawa (zdobywcy krajowego Pucharu w 1980 r.). Do meczu ostatecznie jednak nie doszło, do dzisiaj tak naprawdę nie wiadomo, z jakiego powodu. Być może wpływ na to miała ówczesna sytuacja polityczna. Inna hipoteza mówi o blokadzie ze strony działaczy sportowych, którzy ze względu na niespodziewany tryumf w rozgrywkach Szombierek, które zbyt wielu kibiców nie miały, założyli, że spotkanie nie będzie cieszyło się zainteresowaniemzawartość zablokowana

Autor: ks. Jarosław Wąsowicz SDB


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się