Dobre rozmowy o unijnym budżecie

numer 2377 - 13.07.2019Gospodarka

FINANSE Ministerstwo Finansów jest zadowolone z porozumienia państw członkowskich w sprawie projektu budżetu UE na 2020 r. Pomyślnie zakończył się też nieformalny dialog resortu inwestycji i rozwoju z Komisją Europejską o perspektywie unijnego budżetu na lata 2021–2027.

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie projektu unijnego budżetu na 2020 r. Zmniejszono zaproponowane przez Komisję Europejską poziomy zobowiązań (środki, które mają być zapisane w umowach w danym roku) i płatności (środki faktycznie wydatkowane). Oszczędności nie objęły jednak polityki spójności i rolnictwa, z czego zadowolony jest polski resort finansów.

W przedstawionym na początku czerwca przez Komisję Europejską projekcie budżetu na przyszły rok przewidziano 168,3 mld euro w środkach na zobowiązania i 153,7 mld euro w środkach na płatności. Wypracowane na spotkaniu unijnych ambasadorów porozumienie zakłada, że zobowiązania unijne w przyszłym roku miałyby być o 1,5 mld euro mniejsze – państwa członkowskie proponują, by wynosiły one 166,8 mld euro. Płatności zaś mają opiewać na kwotę 153,1 mld euro, czyli o 0,6 mld euro mniejzawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się