fot. Valentyn Ogirenko/Reuters

Gorąca linia z Kremlem

KIJÓW \ Rozmowa prezydentów Ukrainy i Rosji

numer 2377 - 13.07.2019Świat

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. To pierwszy kontakt obu przywódców od czasu zmiany prezydentury na Ukrainie. Głównym tematem dyskusji miała być ugoda w kwestii wojny na Donbasie.

Zełenski szedł po władzę z hasłami jak najszybszego zakończenia wojny na Ukrainie i uwolnienia jeńców przetrzymywanych przez Rosjan i ich najemników. W poniedziałek ukraiński przywódca publicznie zaproponował Putinowi rozmowy o przyszłości Krymu i Donbasu. Wskazał również, aby w rozmowach wzięli udział prezydenci USA i Francji, premier Wielkiej Brytanii i kanclerz Niemiec.

W czwartek rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział agencji RIA Novosti, że pierwsza rozmowa pomiędzy przywódcami obu krajów już się odbyła. Według Kremla inicjatywa rozmowy telefonicznej miała wyjść od Ukraińców. Z kolei agencja TASS podaje, że dyskusja dotyczyła ugody w kwestii konfliktu w południowo-wschodniej Ukrainie i wymiany jeńców wojennych. Pieskow poinformował, że obaj prezydenci doszli do porozumienia – zgodzili się na kontynuację rozmów na poziomie eksperckim. Obaj politycy mieli również rozmawiać o kontynuacji negocjacji pokojowych w tzwzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się