reklama


Szczęście współmałżonka przedłuża życie

ZDROWIE \ Co wpływa na trwałość związku

numer 2379 - 16.07.2019Nauka

Przez lata psycholodzy starali się rozwikłać tajemnicę udanych małżeństw. Jakie cechy wpływają na trwałość związku i decydują o tym, że ludzie chcą być ze sobą. Tym razem o odpowiedź pokusili się holenderscy naukowcy, których zdaniem to poczucie szczęścia ma decydujący wpływ na długość małżeństwa, co więcej, przedłuża ono także życie.

Jak twierdzi Olga Stavrova, naukowiec z Tilburg University w Holandii, przeprowadzone badania potwierdzają, że jednym z najistotniejszych czynników trwałości małżeństwa jest satysfakcja z życia i to ona ma największy wpływ na jego długość. Dzieje się tak niezależnie od czynników socjoekonomicznych oraz demograficznych oraz tego, co wydawałoby się najważniejsze, czyli zdrowia.

Co ciekawe, okazuje się jednak, że istotniejsze niż poczucie własnego szczęścia jest szczęśliwy partner. Według przeprowadzonych badań szczęśliwy współmałżonek może przedłużyć życie nawet o osiem lat. Zdaniem Stavrovej na nasze poczucie szczęścia składa się sporo czynników, wśród nich są tzw. czynniki społeczne, a jednym z najsilniejszych z nich jest samopoczucie bliskich osóbzawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama