Oni służą nam dzień i noc

100-lecie Policji Obchody na Dolnym Śląsku

numer 2382 - 19.07.2019

Na Dolnym Śląsku jest zatrudnionych 7300 funkcjonariuszy. Z okazji 100-lecia utworzenia polskiej policji ok. 200 mundurowych zostało odznaczonych, a 1900 awansowanych na wyższy stopień.

Nasze uroczystości odbywają się z udziałem i pod patronatem minister spraw wewnętrznych Elżbiety Witek i komendanta głównego policji gen. Jarosława Szymczyka. Na pl. Wolności we Wrocławiu wyróżnienia i odznaczenia odebrało 100 osób – mówi rzecznik dolnośląskiej policji nadkom. Krzysztof Zaporowski.

Zanim jednak rozpoczęła się parada służb, przemówienia i wręczenie odznaczeń, w intencji dolnośląskiej policji odprawiono uroczystą mszę św. w pobliskim kościele pw. św. Doroty, Stanisława i Wacława.

Witając zebranych przedstawicieli administracji rządowej, na czele z wojewodą dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, i wielu innych znamienitych gości, ksiądz proboszcz Andrzej Brodawka, zaznaczył, że za policję „potrzebna jest modlitwa, bo to ciężka służba, której potrzebna jest Boża opieka”.

Początki polskiej policji sięgają 24 lipca 1919 r., kiedy to uchwałą sejmową utworzono tę formację. Wtedy było w niej ok. 35 tys. funkcjonariuszy. Już wkrótce zostali oni poddani wielkiej próbie – wielu z nich przystąpiło do wojny polsko-bolszewickiejzawartość zablokowana

Autor: Janusz Wolniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę