reklama


Najstarszy w Tatrach

POLSKIE GÓRY \ Czerwony szlak Walerego Eljasza-Radzikowskiego

numer 2382 - 19.07.2019Podróże

Większość z nas zapytana o to, który z istniejących dziś tatrzańskich szlaków turystycznych mógł powstać jako pierwszy, obstawi najprawdopodobniej drogę nad Morskie Oko lub szlak prowadzący na Halę Gąsienicową. Część wskaże popularne wśród turystów drogi na Giewont i dalej na Czerwone Wierchy. Prawda zaś jest nieco inna.

132 lata to szmat czasu. A trzeba nam wiedzieć, że dokładnie tyle minęło od powstania w polskich Tatrach pierwszego znakowanego szlaku turystycznego. Nie ma co ukrywać – niewielu turystów wie, o którym szlaku mowa. Nawet wśród tych, którzy w najwyższe góry w naszym kraju udają się regularnie i znają je niemal na pamięć, wiedza o najstarszym szlaku nie jest wcale powszechna.

O który szlak chodzi? O ten wytyczony przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego, artystę, autora przewodników tatrzańskich i współzałożyciela Towarzystwa Tatrzańskiego. To trasa łącząca Toporową Cyrhlę z drogą do schroniska nad Morskim Okiem. Radzikowski wytyczony szlak oznaczył kolorem czerwonym. I z takim kolorem już ten szlak pozostał po dziś dzień.

Ruszmy się z wygodnych foteli i korzystając z lipcowej aury, wybierzmy się wzdłuż – co ciekawe i dość znaczące – wciąż jednego z najmniej uczęszczanych przez turystów tatrzańskiego szlaku. Gwarantuję, że nie pożałujemy. W końcu miano najstarszego szlaku w Tatrach zobowiązuje!

W odróżnieniu od znanych dziś oznaczeń szlaku znaki nanoszone przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego na przydrożne kamienie i drzewa miały kształt pojedynczego czerwonego paska. W ten sposób artysta wyruszył z Toporowej Cyrhli, która wtedy była jeszcze niezamieszkaną polaną pełną pastwisk. W założeniu trasa miała łączyć Zakopane z uważaną za najbardziej spektakularną doliną tatrzańską po polskiej stronie, czyli Morskim Okiem. Wówczas o asfaltowej drodze do schroniska nikt jeszcze nie marzyłzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama