reklama


fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Finanse gmin prześwietli specjalna komisja

PODATKI \ Rząd odpiera zarzut, że samorządy stracą pieniądze z powodu zmian podatkowych

numer 2382 - 19.07.2019Gospodarka

Wspólna komisja rządu i samorządu terytorialnego przyjrzy się sytuacji finansowej samorządów. – Dane resortu finansów przeczą tezie samorządowców, że w ich budżetach jest niewystarczająca ilość środków – powiedział minister finansów Marian Banaś.

Samorządowcy skarżą się, że obraz ich finansów wygląda inaczej, aniżeli przedstawia to strona rządowa. Prawdą jest, że udział we wpływach z PIT rośnie, ale nie jest to cała prawda o ich finansach. Rosną też bowiem wydatki z powodu wyższych cen usług, materiałów, pracy i energii, wywozu śmieci, realizacji zadań własnych.

Mniej pieniędzy w budżetach jest także z powodu olbrzymiego wysiłku inwestycyjnego, podjętego zgodnie z oczekiwaniami rządu. Jak podkreślają samorządowcy wydatki inwestycyjne wyniosły w ubiegłym roku aż 52 mld zł, a w tym roku skala inwestycji będzie jeszcze większa. Jednocześnie obecny ­boom inwestycyjny wpływa na wzrost cen oferowanych na przetargach, co też przekłada się na rosnące koszty.

W tym roku sytuacja finansowa samorządów jest jeszcze przyzwoita, ale w następnym roku może być dramatyczna – przestrzegają samorządowcy. Obawiają się skutków, jakie dla budżetów gmin mogą przynieść planowane zmiany w PIT. Jak wyliczyli, zwolnienie z niego osób do 26zawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama