reklama


​Pierwsze zmiany w podatkach od dekady

numer 2382 - 19.07.2019Gospodarka

FISKUS Firma doradcza KPMG chwali rząd za pierwsze zmiany w stawkach podatku PIT od dekady i proponuje skonstruowanie zupełnie nowej skali podatkowej, która będzie odzwierciedlała rzeczywiste potrzeby budżetu państwa i będzie atrakcyjna dla podatników.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obniżenia stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. oraz obniżenia kosztów pracy poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie wysokości kosztów uzyskania przychodów pracowników. Obniżenie stawki podatku z 18 na 17 proc. zmniejszy obciążenia fiskalne wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także emerytów i rencistów.

Według firmy KPMG weryfikacja stawek w podatku PIT była bez wątpienia oczekiwana, nie zmieniano ich bowiem od 10 lat. Jeszcze dłużej, bo od 11 lat, nie zmieniano wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. W tym czasie minimalne ustawowe wynagrodzenie wzrosło dwukrotnie. W 2008 r. wynosiło 1126 zł, a obecnie sięgnęło 2250 zł.

– Wysokość kosztów uzyskania przychodów nie była waloryzowana już od ponad dekady W warunkach inflacji, która za ostatnie 10 lat wyniosła ok. 20 proczawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama